Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

ZBOŽÍ V AKCI


05. 04. 2017

Bič na operátory. Dostaneme více za méně peněz?

Nešlo si toho nevšimnout. Vždyť jsou toho plné zprávy. Z českých operátorů se stal veřejný nepřítel číslo jedna. Na zádech mají terč, na který často někdo plivne.  Proč? Protože ceny tarifů v našich končinách jsou podstatně vyšší než v zahraničí. To je však jen část problému.

O čem to mluvíme?

Dost možná jste si toho už sami všimli. Pokud děláte v nějaké firmě nebo organizaci, pravděpodobně Vám firma nabídne velmi výhodný tarif. Tím velmi, myslím VELMI! Jakože fakt moc! Narazit můžete i na neomezený tarif s 10 GB dat za pouhých 99 Kč. Neděláme si srandu. Běžný občan přitom za neomezený tarif s 1,5 GB dat zaplatí 750 Kč.

O firmy a organizace se operátoři přetahují. Vzájemně si konkurují, co se jim ztratí na zisku z jedné SIMky, to se jim vrátí v počtu celkových aktivních karet. Usmlouvat lepší cenu můžete i prostý člověk. Ale z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že ta snaha má své limity. S dobrou platební historií se nám u jednoho z operátorů podařilo po několika výhrůžkách odchodem dostat na 529 Kč za neomezený tarif s 2,5 GB FUP limitem.

Nekalé praktiky operátorů

Lidé si zvykli na sníženou rychlost po vyčerpání datového objemu. Prostě se jim sníží rychlost na pár kilobajtů za sekundu. Web si s tím neprohlédnete, ale messenger, e-mail a whatsapp to utáhne. A připlatit si 50 Kč za 250 megabajtů, které zmizí za pár hodin? Ne, děkuji.

Operátoři se navíc nebojí využívat podpásovek. Vám stačí nízká rychlost? Tak Vám data prostě po vyčerpání vypneme. Další operátor na to šel trochu jinak. Po vyčerpání dat se Vám data automaticky dokoupí. Aby to dovedl k dokonalosti, o víkendu, kdy službu aktivovali, probíhala údržba internetové samoobsluhy. Možná operátorovi křivdíme. Ale nepřijde Vám také podezřelé, že ta nejsnazší možnost, jak automatický nákup dat vypnout, je najednou mimo provoz?

Blýská se na lepší časy

Ta negativní publicita určitě dělá pohlavárům operátorů vrásky na čele. Premiér Bohuslav Sobotka udělal z drahých tarifů předvolební téma. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v tuto chvíli šetří, zda se operátoři na cenách nedomlouvají. Český telekomunikační úřad údajně provádí analýzu, jejíž výsledky budou známé až koncem jara.

Další pozitivní zprávou by mohl připravovaný vstup čtvrtého hráče na trh. Velký zájem projevila společnost Nordic Telecom, která nyní funguje u nás pouze jako virtuální operátor.

S novou nabídkou již přišel T-mobile. Ten nabídl neomezený tarif se 4 GB dat. Přilepšíme si tak o krásných 2,5 GB dat. Bohužel dojem kazí i zvýšená cena. Tarif totiž pořídíte za 799 Kč, tedy o 50 Kč více než v minulosti.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ